Skip to main content

A "székelykáposzta" volt a sztár

| Gourmet Riporter | Fitt és fenntartható

Legalább kétezren látogattak el a közelmúltban az óbudai Lélek Palotájába, ahol az Indiai Vegán Gasztro Fesztivált rendezték. A többség beérte a finom falatok kóstolásával, a kezdők gyógyteákkal, salátákkal, magyarított paprikás krumplival. A haladók viszont bátran kóstolták a tofus sakot, amely egy parajlevél alapú fűszeres étel vagy a vegán székelykáposztát, esetleg pitába töltött gyrost.

 

Természetesen ez utóbbi sem tartalmazott húst, szejtáncsíkokat pirítottak látványos lángnyelveket okádó wokban, ami búzasikérből készül (akit bővebben érdekel ez az élelmiszer, ezen a blgon olvashat róla részletesebben). Ugyancsak ebből az alapanyagból készítettek székely káposztát. Megkóstoltuk: a megtévesztésig hasonlított az eredetihez. Hogy lehet ez? – Nem az alapanyag a lényeg, hanem hogy szívvel készítsük az ételt. Mi először Krisnának ajánljuk fel az ennivalót, ezért tiszta, finom. Persze a fűszerezés is fontos – avat be a titokba az étel készítője.

vegánfeszt 11

Az állhatatos látogatók a főzőtanoda felé vették az irányt, ahol megtanulhattak néhány nem túl bonyolult receptet. Az „oktatók” sem akárkik, hogy messzire ne menjünk, India Magyarországra akkreditált nagykövetének felesége, Kavita Chhabra is bemutatta néhány fogás elkészítését. Valljuk meg, ilyen magas rangú, autentikus előadótól nem minden nap nyílik lehetősége tanulni az átlagembernek. vegánfeszt 03A nagykövet asszony az upma névre hallgató, gabonából készített étel receptjével érkezett, amelyhez paradicsomos chutneyt kínált a hallgatóságnak. De ne szaladjunk annyira előre! – A nyelv nem forog jól, ha nem csíp az étel – tréfálkozott a rendkívül jó humorral megáldott nagykövetné, célozva arra, hogy egy kis (vagy olykor inkább több) chili mindig kell az ételbe. Ebbe is. Olajban tehát chilit pirított, amihez aprított gyömbért adott, s e ponton, aki szereti (például a magyarok), tehet bele fokhagymát, a Krisna-hívők viszont nem használják e fűszernövényt. Hozzáadjuk az ételéhez a kockára vágott paradicsomot, sót is hinget, amelynek íze hasonlít a vöröshagymára, annyi eltéréssel, hogy ha ezt fogyasztjuk, nem lesz kellemetlen a leheletünk. Az eredetileg gyanta állagú fűszert nálunk por formában lehet kapni; s egyébként a hing is segíti az emésztést. 

Tegyünk még az ételünkbe masalát, vagyis fűszerkeveréket (a keverék összetevői a hatalmas Indiában tájegységenként, de inkább településenként változik), majd pedig mogyorót, hogy majd simább legyen a chutney. Vegyük le a tűzről, és hagyjuk kihűlni, majd csak azután aprítsuk össze. Addig elkészíthetjük az upmát. Forró olajba tegyünk chilit, fekete szezámmagot, gyömbért, mustármagot (vigyázzunk, hevítésre kilő a serpenyőből!). Adjunk az ételhez lencsét, amit csak halvány barnára pirítsunk, akárcsak a gyömbért. Fűszerezzük még curry levéllel, sóval. Tehetünk hozzá hinget (vagy mi, magyarok vöröshagymát), majd adjunk hozzá apró kockára vágott sárgarépát, burgonyát, zöldborsót.

vegánfeszt 01

Miután egy pici nedvet eresztettek a zöldségek, öntsünk búzadarát és vizet az ételbe. Egy csésze darához három csésze vizet adjunk. Főzzük addig, míg felforr, ekkor ízesítsük még az ételt citromlével, s hagyjuk dagadni a darát. Eközben mixerben összeapríthatjuk a lehűlt paradicsomot, amelyhez ízlés szerint még adhatunk cukrot, sót és földimogyorót. Forró olajban pirítsunk római köményt, curry levelet, mustármagot, amit öntsünk a chutneyba, majd keverjük el kissé. Kész az upmánk, csípős paradicsomos chutneyval. Egyszerű és mennyi!

Néhány fortélyt elleshetett a közönség a 23 éve vegetáriánus és Krisna-hívő, több évtizede szakács Némethné Emesétől (Manodhara dévi dási) is. Szerencsésnek mondhatja magát, mert a hobbija egyben a szakmája is. A zsúfolásig megtelt kicsiny sátorban Emese tolmácsolásában előbb az alupatara nevű étel elkészítését tanulhatták meg jelenlévők. Az alu burgonyát jelent, vagyis az étel lényegében egy burgonyás lepény. 

vegánfeszt 02

A burgonyát megfőzzük héjában. Garam masalát, kurkumát, friss koriandert, chilit, gyömbért pirítunk olajon, majd citromlevet és sót adunk hozzá. Ez lesz a töltelékünk. Mikor készen vagyunk, 30 dekagramm, ízlés szerinti elegyben tönköly és finomlisztet keverünk össze, amelyhez 2-3 evőkanál olajt, kis vizet és sót adunk. Összegyúrjuk, majd a tésztát kis darabokra vágjuk, és nagyjából 10-15 centiméter átmérőjű lepényeket nyújtunk belőle. Két lepény közé a korianderes, citromos burgonyamasszánkból teszünk tölteléket, majd egymásba dolgozzuk a két tésztát, és kicsit együtt is elnyújtjuk. Ezután már csak annyi a teendőnk, hogy megsütjük mindkét oldalát, akár egy palacsintát. 

vegánfeszt 05

A szabdzsiról EBBEN A CIKKÜNKBEN már értekeztünk, de az ismétlés sosem árt. A szabdzsi tulajdonképpen zöldséges egytálétel, amely bár nem túl bonyolult, azért a Krisna-hívők sem esznek minden nap sült szabdzsit, hangsúlyozta Emese. Az ételhez úgy fog, hogy fűszereket magas hőfokú napraforgó esetleg repceolajon megpirít (az olíva erre a célra ezért alkalmatlan). Előbb a magvas és darabolt fűszerek, mint a fekete mustármag, a római kömény, a gyömbér kerül az olajba, majd a poralapú fűszerek. Nem baj, ha csípős az étel, mert segíti az emésztést, húzta alá Emese is.

Ezt követően kerül az ételbe a hing, jöhet a curry levél, a kurkuma, majd kókusztej és kókuszmassza. Ekkor kerül az ételbe az előre bő olajban megsütött burgonya, valamint kápiapaprika, brokkoli, karfiol és zöldborsó. Óvatosan forgassuk a zöldségeket a lében, nehogy megtörjenek. A végén tegyünk bele masalát, jelen esetben garam masalát, ami finoman csípős (pirított fűszerek őrlésével nyerik). Tehetünk még az ételbe egy kis madras curryt és koriandert és persze sót. Hogy a szabdzsi fonom, tudtuk. De az alupatara üde töltelékére már kevés a szó, egyszerűen ki kell próbálni. A titok: ragaszkodjunk a friss korianderhez és citromléhez!

vegánfeszt 06

Ennyi finomság után már csak valami nassolni valóra vágyik a látogató, mi a szamószára szavazunk, amit ugyan sós töltelékkel is készítenek, de mi az almás-mákos verziót kóstoltuk. Lilla, vagyis Priya Bhásini dévi dási 1 kilogramm fehér és 0,5 kilogramm teljes kiőrlésű búzát kever össze 30 dekagramm kókuszolajjal, kis sóval és cukorral. Az ebből készült tésztából ugyancsak kis lepényeket nyújtanak, majd belehelyezik a tölteléket. A boltokban kapható szamósza összenyomó készség, de a gyakorlottak kézzel hajtogatják össze a két lepényt. A félhold alakú szamószákat bő olajban sütik ki.

vegánfeszt 10

 

 

Címkefelhő