Biztos gazdagok leszünk idén – rizslevest főzve ünnepeltük a holdújévet
A holdújév, koreai nyelven a seollal a holdnaptár első hónapjának első napja. Ilyenkor összegyűlnek a családok, és tradicionális fogásokat készítenek együtt ünnepelve az újévet. A Koreai Kulturális Központban az ázsiai konyha iránt érdeklődő el is készíthették a koreaiak egyik hagyományos ételét, a rizstésztalevest, vagyis a tteokgukot. Elmentünk mi is ünnepelni, s ha már ott voltunk, főztünk és begyűjtöttük a pacsikat.
A holdújév, a seollal (설날, ejtsd. szallál) nem csupán az év kezdete Ázsiában, Koreában, ilyenkor az újrakezdést is ünneplik a koreaiak. Ez egy családdal, illetve közeli barátokkal töltött ünnep, amikor a világ minden részéből összegyűlnek a családtagok, ismerősök köszöntik egymást, eltöltenek együtt pár napot, hálát adnak azért, amit kaptak az elmúlt évben.
Beleznay Kati
„A koreaiak nagyon szeretnek ünnepelni, minden alkalmat meg is ragnak arra, hogy megtehessék” – közölte a Koreai Kulturális Központban Beleznay Kati oktató. Hozzátetette: a holdújévet leggyakrabban egy tradicionális étellel, a Tteokgukkal (떡국, ejtsd: tokuk) köszöntik, ami egy finom, laktató leves. Az oktató magazinunknak elmondta: a koreaiak a seollal kapcsán fogyasztott lébe vastagra gyúrt és karikára vágott rizstésztát tesznek, illetve gyakran adnak hozzá mandut (zöldségekkel és/vagy darált hússal töltött gombóc). Úgy tartják, addig nem lehet valaki egy évvel idősebb, míg nem evett Ttoekguk-ot e napon. Mivel nem túl bonyolult elkészíteni, csak úgy, a hétköznapokban is szeretik fogyasztani.
A koreai kultúra, gasztronómia iránt érdeklődők grátisz programon vehetettek részt a holdújévhez kapcsolódva, amelynek keretében ezt az ünnepi levest készíthették el Beleznay Kati és Tóth Krisztina segítségével. „A leves fogyasztása egyben újévi jókívánság is, önmagában egy kvázi áldás, mivel a tészta formája a Holdat jelképezi, illetve utánozza a pénz formáját, továbbá a tisztaságot, az egészséget jelenti a koreaiak számára. Ezért, aki kanalaz belőle, sok pénzre tesz szert és egészséges lesz, tarja az ázsiai nép” – tudjuk meg az oktatótól.
A megjelentekkel együtt kipróbáltuk mi is ügyességünket, és beállítunk az egyik állásba a kulturális központ tankonyhájában (itt tartják a hétköznapokban a főzőtanfolyamokat). Először is felforraltuk a vizet egy fazékban, nagy lángon, majd hozzáadtuk egy kis áttetsző szütyőben a dashimát és a myeolchit, a vöröshagymát kettébe vágva, a jégcsapretket és a fokhagymát. Ezt a lét főztük jó 15 percig.
A tojások sárgáját elválasztottuk a fehérjétől. Mindegyikhez csipet sót tettünk, és összekevertük. Étolajat öntöttünk egy felforrósított, tapadásmentes serpenyőbe, majd áttöröltük az edényt papírtörlővel, így vékony olajos réteg keletkezett a serpenyőben. A tojássárgáját úgy öntöttük a felforrósodott serpenyőbe, hogy lekapcsoltuk alatta a gázt. Úgy egy percig sütöttük az egyik oldalát, majd miután megfordítottuk, még hagytuk állni egy percig a serpenyőben. A tenyérnyi vékony tojást roló alakúra hajtogattuk, és gyufaszál vékonyre szeleteltük.
A levesből kivettünk minden előfőzött hozzávalót, majd a forrásban lévő leveshez hozzáadtuk a rizstészta szeleteket, és a számunkra már előre elkészített mandut a halszósszal/szójaszósszal és sóval együtt. Lefedtük és hagytuk 7-8 percig főni, addig, míg az összes rizskarika megpuhult és megfőtt, továbbá a gombócok fel nem jöttek a leves felszínére.
Végül a tojásfehérjét apránként a levesbe öntöttük, és fél percig főztük, tovább sűrítve az egyébként is tartalmas lét. Amikor elkészültünk, tányérba szedtük, a tetejére felkarikázott zöldhagymát, 2-3 vékony karika csilipaprikát, vékonyra szelt hínárpapírt és szeletelt tojássárgáját tettük díszítés gyanánt.
Pompás levesek születtek a vidám foglalkozáson, keblünk domborodott, mert a kulturális központ koreai munkatársai mindannyian gratuláltak a saját főzetünkhöz. Még fényképet is készítettek róla. Az elkészült leveseket közösen, külön manduval, mártogatóssal, kimcsivel, tradicionális fahéjas, gyömbéres teával, és hideg körtelével fogyasztottuk el. Boldog holdújévet mindenkinek!
Tteokguk – hozzávalók (3-4 adag):
• 600-800 g bolti szeletelt tteok vagy házi készítésű rizstészta (ha fagyott, áztassa 30 percre hideg vízbe, és felhasználás előtt szűrje le)
• 8 csésze víz
• tenyérnyi dashima (levesbe való hínár)
• 4-5 myeolchi (ejtsd: mölcsi; levesbe való szardella)
• 2 gerezd fokhagyma
• ½ vöröshagyma
• 2 szál zöldhagyma, megmosva, a fehér rész vékonyan felkarikázva, a zöld átlósan, 4 cm-re felszeletelve
• néhány karika jégcsapretek
• 2 tojás
• 1 evőkanál halszósz (vagy leves szójaszósz ízlés szerint)
• 1 teáskanál pirított szezámolaj
• 1 lap szárított hínárpapír (gim)
• 1 pirospaprika (elhagyható), apróra vágva díszítés
• csipet só
• 1 ek étolaj