Skip to main content

Budapest, kávéváros állomás

| Gourmet Riporter | Kávéház

Megnyitotta kapuját a világ legnagyobb kávés seregszemléje, a World of Coffee, amelynek idén Budapest ad otthont. Aki nem járt még hasonló eseményen, csak ámul: termelők, kereskedők, pörkölők, forgalmazók standjai követik egymást szinte végtelen hosszúságban. A kiállítás egyben több világbajnokság helyszíne is, így a legváratlanabb pillanatokban zúdul föl valamelyik csarnok szeglete, ha egy-egy versenyző befejezi produkcióját.

 

Hogy miért nehezítették meg a szervezők az eseményre való el- és bejutást, rejtély. Egy brazil forgalmazóval értetlenkedünk a BNV lelakatolt főbejáratánál: vajon hol lehet bejutni az eseménynek otthont adó csarnokokba. Végül az egyik portán tudjuk meg, hogy – ki tudja miért – a III. kapun lehet megközelíteni a kávés világkiállítást. A regisztrációnál hosszan kígyózó sorok borzolják az eseményre érkezett kiállítók idegeit, ebédidőben pedig az öt food truck előtt kanyarog végeláthatatlan sor. Ez a kiállítás mindenképpen jobb sorsot érdemelt volna, na, de ezen már kár keseregni.

woc 09

Már csak azért is, mert a csarnokban igen gyorsan jó kedvre derül az ember a sok vidám arcot, a hatalmas pezsgést látva, a kiválóbbnál kiválóbb kávék illatával eltelve, a semmivel össze nem hasonlítható hangulatot átélve. Ahogy Rick Reinhart, a Speciality Coffee Association (SCA) ügyvezető igazgatója mondja: a világ kávéiparának színe-java felvonult Budapesten, ahol a termelők közvetlenül találkozhatnak a fogyasztókkal. – Tízezer tagja van nonprofit szervezetünknek, erre az eseményre több mint száz országból kétszáz kiállító érkezett – avat be a fontos részletekbe Paul Stack, a SCA ír elnöke. Hozzáteszi, a látogatók a kávé jövőjébe csöppenhetnek bele, hiszen aki számít az innovációban, a fair trade kereskedelemben, az itt van Budapesten.

S ha már a jövő szóba került a jövő: a standokon olyan, csillogó-villogó kávépörkölő gépek sorakoznak, hogy az avatatlan szem inkább gondolná űrhajónak, mint pörkölőnek a berendezéseket. A dél-koreai Gene Café standjánál 600 amerikai dollárnak megfelelő összegért kicsiny, otthoni pörkölőt is látunk, amelynek segítségével pár perc alatt konyhánkban is megpörkölhetjük a zöld kávét.

 woc trio

Az egyik központi standon nem a kávé, hanem a víz a főszereplő. – A víz ugyanolyan fontos egy jó presszó elkészítéséhez, mint a kávészem. Jó kávé nincs jó víz nélkül – jelenti ki Frank Neuhausen, az esemény egyik főszponzora, az osztrák Best Water Technology (BWT) ügyvezető igazgatója. Hogy igazának érvényt szerezzen, invitál bennünket, kóstoljuk meg standjuknál a cég forgalmazta tisztítópatronokon keresztül megszűrt különböző vizeket. Merthogy víz és víz között hatalmas a különbség. S valóban: a négy kortyolt víz egyike sem hasonlít a másikra. – A hálózati vizet optimalizálja a cég speciális szűrőivel, a kávégépek esetében olyan rendszert alkalmazunk, amely lágyítja a vizet, nehogy a drága gépek idő előtt tönkremenjenek – egészíti ki a hallottakat Petró Vera, a BWT Hungária értékesítési vezetője. A vízhez hozzáadott magnézium egyben elősegíti a kávéban rejlő aromák kiteljesedését. 

woc 06

De vissza a kávéhoz, mert itt aztán annyit kóstolhat a belépőjegy áráért a látogató, amennyit csak akar, illetve amennyit a szíve elbír. Brazília, Kolumbia, Indonézia, Burundi, Ruanda, Etiópia, Kenya, Honduras, Salvador, felsorolni is nehéz, hány kávétermelő nemzet képviselteti magát az eseményen. Az egyik Mexikó, amelynek Budapestre akkreditált nagykövete, David Nájera is kilátogatott az eseményre. Mint mondja, az országnak a kávé a legtöbbet jelenti, a legfőbb kiviteli cikk. – Ötvenhat régióban harminc különböző etnikum foglalkozik a kávéval, a termőföldek nagy részét pedig a fenntartható fejlődés szellemében művelik. A mexikóiaknak fontos az összhang a víz, a termőföld és a termelés között – hangsúlyozza Joel Arenas Garcia termelő.

woc 05

Sétálva a hatalmas kiállítótérben, csak ámul az ember. Hol zöld kávé áll gúlákban, máshol cuppingolnak (hangos szürcsölések közepette ízlelik a különböző országok termelőinek kávéit), megint máshol üzletelnek. A standok is szemet gyönyörködtetőek, különösen az, amelyik egy vasútállomást idéz fel, s előtte egy táblán az áll angolul: Budapest vasútállomás.

woc 04Két magyar férfi laptoppal és térképpel a kezében járja végig azokat a standokat, amelyeket már jó előre kinéztek maguknak. Az egyik csarnokban egymást érik a kóstolók, a presszótól a csöpögtetett kávén át a cappuccinoig lényegében bármit megízlelhetünk. És sehol egy hangos szó, csak vidám arcok, mosolygós tekintetek – ez való a depresszióba hajló magyarnak.

Közben megkezdődnek a különböző világbajnokságok selejtezői is, az indulük között magyar versenyzőkkel. A Cup Tasters, más néven kávékóstolók között Balogh Csaba (Trattoria Pomo d’oro), a World Brewers Cup, vagyis a filteres kávéfőzők versenyében Lonkai Márton (Steamhouse), a World Latte Art, azaz a tejkiöntők versengésében Tokaji Krisztina (Espresso Embassy), a World Coffee in Good Spirit versenyen, melynek során alkoholokkal mixelik a kávét, Béndek Tamás (Pécsi Kávé) indul(t). Balogh Csaba az első selejtezőben a 36. helyen végzett a lehetséges nyolcból öt csészét eltalálva, így számára befejeződött a verseny. Este az is kiderült, hogy Tokaji Krisztina sem jutott az elődöntőbe. 

 Az esemény galériáját IDE kattintva tekintheti meg. 

Címkefelhő