Esti történelemóra hagyományos falatokkal
Ki gondolná, hogy egykor városfal és őrtorony, majd később a Zrínyi fogadó állt a helyén, ahol Petőfi is gyakorta megfordult? Bizonyára azt is kevesen sejtik, hogy a patinás Danubius Hotel Astoria City Center tulajdonképpen három épületből áll, és étterme a metróépítés miatt került az épületegyüttes hátsó traktusába. A Múzeumok éjszakáján végigkutyagoltuk a hotel folyosóit, közben számos érdekességet tudhattunk meg Budapest egyik legrégebbi szállodájának történetéből. És persze a szálló konyháján is jártunk.
Az Astoria 1914-ben nyitotta meg kapuját a vendégek előtt. Névadója az első bérlő, Gellér Mihály volt, aki akkoriban tért haza New Yorkból, és az ottani, világhírű Waldorf-Astoria után nevezte el az új szállodát. A hotelről sok érdekességet megtudhattunk a Múzeumok éjszakáján, ami gasztronómiai szempontból némileg érdekes, hogy a nyitáskor még – több más üzlettel egyetemben – édességbolt is üzemelt a földszinten, továbbá az egykor – ha jól értettük az előadót – trezoroknak otthont adó teremben rendeztek be éjszakai lokált a két világháború között, amely még nemrégen is működött.
Az érdekes program végeztével vacsorával várta a szálloda étterme a vendégeket, amelyre külön lehetett befizetni. Tavaly az étterem neves költők, írók kedvenc ételeiből állított össze ízelítő ételsort a Múzeumok éjszakájára, idén a Családok éve kapcsán a házias, legtöbb családban előforduló ételekből állította össze kínálatát. Amint azt Déry Gábor séfhelyettestől megtudtuk, nem volt könnyű a feladat, hiszen kérdés, mit tekintünk klasszikus családi fogásnak, családok kedvencének és populárisnak.
Ezért végül Lakatos Tímea konyhafőnökkel úgy döntöttek, hogy olyan ismert ételeket szolgálnak fel, mint a paprikás csirke, a sertéssült, míg a gyerekeknek vagy a vegetáriánusoknak paradicsomos tésztát kínáltak. Szerettek volna a folyami/tavi halat is kínálni, de egyrészt nem egyszerű nagy mennyiségben jó minőséghez hozzájutni, valamint a magyarokat is nehéz rávenni arra, hogy karácsonyt leszámítva pontyot fogyasszanak. Ezért esett a választásuk végül kivételesen tengeri halra.
És akkor a rend kedvéért álljon itt a teljes menüsor. Kezdetnek zöldfűszeres túrókrémek bajor kolbászkával, falusi jércepástétom bogyós gyümölcsraguval, majoránnás szárnyasmájkrém rozskenyérrel, sült paradicsommal és marinált vegyes sajtok pirított magvakkal várták a vendégeket.
Két féle levest is kínáltak, a sült paradicsomos cukkinilevest kakukkfüves piskótával, valamint a tavaszi zöldségraguleves jércegombócokkal. Főfogásnak fogyaszthattak a vendégek csirkepaprikást petrezselymes burgonyás nudlival, fokhagymás sertésszeletet baconos-zsályás zöldbabraguval, újhagymás jázmin rizzsel, tésztát bazsalikomos-mascarponés paradicsommártással, zöldfűszeres mozzarellával és tilápia filét citromos vajjal, sült zöldségekkel, hideg mártogatósokkal. Természetesen a desszert sem maradhatott el, több féle süteménykocka mellett mákos gubát is fogyaszthattak az éjszaki múzeumtúrán résztvevők.
Déry Gábor elmondta, sokan jelentkeztek az Astoria programjára, amellyel egyébként az (is) volt a célja a menedzsmentnek, hogy felhívják a magyar vendégek figyelmét az étteremre, a megfizethető árfekvésre, amelyért korrekt minőséget kínálnak. Jelenleg ugyanis az étterem vendégeinek többsége még külföldi, így jobbára ők élvezik azt a semmivel össze nem hasonlítható miliőt, ami a neobarokk vendéglátóhely sajátja.
Az étterem stábja klasszikus alapokon nyugvó, a hagyományos recepteken picit csavaró, modern technológiával megtámogatott konyhát igyekszik megvalósítani. Déry Gábor – akit egyébként szintén szakács felesége, Lyáskó Zsuzsa otthon kitiltott a konyhából! – példaként említi a töltött paprikát, amelyet a külföldiek is nagyon kedvelnek, valamint, hogy egy kis csavarról is szó essen, a bélszínből készült brassóit.
Igyekeznek a különböző ételintoleranciával küzdő vendégek kedvében is járni, ezért például a krémleveseket, főzelékeket önmagukkal sűrítik, nem használnak hozzájuk lisztet, igyekeznek a tejtermékek nagy részét elhagyni. Természetesen, ahogy a legtöbb étterem, alkalmaznak sous vide technológiát is. A közelmúltban szerződtettek pastry chefet is Andorka Andrea személyében, aki szabad kezet kapott, hogyan tölti fel a süteményes pultot (természetesen a Danubius Hotels központjából érkező édességek mellett).