A gép, ami mindent elvégez, de meghagyja a szeánsz élményét
Egyre több magyar vásárol prémium kategóriába tartozó karos kávéfőzőt. A trendre reagálva a professzionális kávéfőzőket gyártó Sage a közelmúltban bejelentette legújabb fejlesztését, a The Oracle Jet típusú készüléket, amellyel bárki kávéházi minőségben készíthet kávét otthonában. Elmentünk, megnéztük, kipróbáltuk. Spoiler: bennünket meggyőzött.
A Sage prémium konyhagépeket gyárt, azon belül forgalmának 70 százalékát a kávéfőzőgépek teszik ki. (Kontakt és mini grill, citrusprés, turmixgép, kenyérpirító található még a kínálatában.) A céget még 1932-ben alapították Breville néven, Ausztráliában, több piacon a mai napig ezen a néven futnak termékei, Európában azonban a Sage nevet használják.
A prémium meghatározásból következik, hogy a termékek árfekvése is magas, akinek azonban fontos a minőség, a megbízhatóság, szívesen áldoz komoly gépre. (Persze, a Sage is forgalmaz belépőgépeket.) A cég azonban nem gyárt úgynevezett „egygombos” kávéfőzőket, minden gépe karos, vezérlése szofisztikált.„A Sage kávéfőzők dizájnja gyönyörű, anyaghasználata felülmúlhatatlan, egy üzletben azonnal föl lehet ismerni a többi márka között” – foglalja össze személyes benyomását Fazekas Imre, a Sage termékmenedzsere. Ennek egyik záloga, hogy a fejlesztés a mai napig Ausztráliában zajlik. A most bemutatott csúcsgép, a The Oracle Jet is őröl, adagol, tömörít, ám a kart nekünk kell, áthelyezni a gépre, vagyis a „szeánsz” rész a modern gépek esetében is megmarad.
A földrészen egyre több készüléket értékesít a cég, erre törekszik Magyarországon is. Idén a magyar kávé- és teafőzők piacon 10 milliárd forintos volt a forgalom, vagyis nem kis területről beszélünk. A hagyományos eszpresszó, vagyis a „karos” gépek e piacnak 8–10 százalékát teszik ki, e szegmensben a Sage jelenleg 18 százalékos piaci részesedéssel rendelkezik. Ezt szeretnék feltornázni 25 százalékra az elkövetkező évek során, ám Fazekas Imre hangsúlyozza, ez a személyes várakozása. Az ausztrál cég egyébként az elmúlt évben 2–3 százalékkal tudta növelni a piaci részesedését, ami az gazdasági környezetet szemlélve remek eredmény.
Tóth Zoltán
Elmegyünk a belvárosi Kávétársaság kávézó és szaküzletbe, hogy a kiállítóteremben megnézzük, mire képes a márka nemrégen bemutatott csúcskategóriás típusa, a The Oracle Jet. A kávézóban Tóth Zoltán üzletvezető és barista fogad bennünket, aki elsőként próbálhatta ki Magyarországon az Oracle Jetet, nem is találhatnánk szakavatottabb hozzáértőt, aki bemutatná a számunkra a készüléket működés közben.
Bekapcsolja a kávéfőzőt, s rögtön megtapasztalhatjuk az egyik kényelmi funkciót: a gép ugyanis rendelkezik vízmennyiség érzékelővel, így azonnal jelzi a tulajdonosnak, ha kevés a víz mennyisége a tartályban. Húsz másodperc alatt üzemkész a gép, ami azt jelenti, hogy csupán ennyi időt kell várnunk arra, hogy a fűtőszálak elérjék az üzemi hőfokot. A régebbi gépeknél ez hosszabb ideig, akár 20 percig is tarthatott.Az 58-as méretű karba akár 22 gramm őrölt kávét is tehetünk, de annyira talán nincs is szükség, a baristák általában 18–20 gramm közötti őrleménnyel dolgoznak. Két kazánnal felszerelt a gép, egy a kávéhoz, egy a tejhabhoz. Őrlője rozsdamentes acélból készült.
Az Oracle Jet automatán darál és tömörít, vagyis mindent elvégez helyettünk – ha erre tartunk igényt. Menürendszere nagyon könnyen átlátható, köszönhetően a nagy kijelzőnek, ami segíti a tájékozódást. Presszótól a lattén át a hideg eszpresszóig számos előreprogramozott kávét készíthetünk a géppel. Persze, beállíthatjuk személyes kedvencünket is, s alkothatunk manuálisan.Azonnal lecsapok a hideg kávé menüpont alkalmazásának lehetőségre. A cold brew, vagyis a hidegen „forrázott” kávé elkészítésekor a gép jéghideg vizet enged át a kávén. Értelemszerűen ebben az esetben durvábbra darálja a babszemeket a 340 gramm kávét befogadni képes tartályából. Tovább is áztatja elő az őrleményt, mint egy hagyományos eszpresszó esetében. A teljes művelet 120 másodpercet vesz igénybe. Lenyűgöz!
Lássuk működés közben: kiválasztjuk a cold brew funkciót, ezt követően a gép 22-es őrlési fokozatot ajánl – az csak hab a tortán, hogy egy szenzor segítségével még azt is érzékeli, milyen pörkölésű, azaz világos vagy sötét kávé van a darálóban. Az őrlést és tömörítést követően felhelyezzük a kart a gépre, és választhatunk, hogy kis, közepes nagy, esetleg egyedi adagot kívánunk fogyasztani.A kicsit választjuk, következik a 30 másodperces előáztatás, ekkor lazítja az Oracle Jet a durvára darált őrleményt. Az olasz pörkölésű kávéból végül dohányos, füstös illatú cold brew készít, amely ízében is markáns (a cold brew-t leginkább világos pörkölésű kávéból készítik). Teljesen odavagyunk.
Tóth Zoltán elmondja: szinte határtalan lehetőség áll rendelkezésre különböző saját profilok kísérletezésére és mentésére. Vegyük példaként a lattét: alaphelyzetben a gép javasol egy darálási mennyiséget, amin változtathatunk. A tejhab esetében kiválaszthatjuk, milyen tejjel fogunk dolgozni, hagyományos vagy alternatív (mandula, szója, rizs stb.) változattal.A gép adagolja a tejhez a nyomást és a levegőt, mi ugyanakkor ki tudjuk választani, milyen hőmérsékletű legyen a tej. Ha forrón szeretjük, mint az amerikaiak, beállíthatunk 73 Celsius fokot, ha langyosan, 48-at. Természetesen az alapbeállítástól, a 65 Celsius foktól tértünk el.
Meghatározhatjuk azt is, milyen vastag legyen a tejhab, 1-től 8-ig terjedő skálán. Ennek függvényében adagol a gép levegőt és habot a folyadékhoz. A forraló cső thermoblock rendszerű, ami azt jelenti, hogy nem forrósodik fel, így nem ég rá a tej. Megfogom, tényleg hideg!Tóth Zoltán kiemeli: nem kell sokat „tanulni” a gépet, mert lépésről lépésre ellát bennünket utasításokkal, nagyon könnyű kezelni. Tehát akinek nincs ideje, kedve bíbelődni a kávékészítéssel, de szereti a nagyon jó kávét, nagy örömmel fogja használni a gépet.
Az Oracle Jetet otthoni használatra is megvásárolhatjuk, bár az ára ehhez picit borsos, 819 990 forint, ám egy olyan vállalkozás, ahol nem a kávéfőzés a fő profil, például egy kisebb pékség, cukrászda, vagy egy iroda kiváló terepe lehet az 985-ös változatnak.A széria eggyel kisebb, Sage 880-as verziója 489 ezer forint, igaz, kevésbé okos kijelzővel felszerelt, bizonyos funkciók nem érhetők el, és kicsit kisebb is. Igaz, attól még ez a típus – ahogy a többi Sage – is professzionális szerkezet. Szeretünk méricskélni, kísérletezni, mégis megvett minket az Oracle Jet.
S hogy miért nem mindegy, milyen kávéfőzőgépet vásárolunk, használunk, arra álljon itt néhány fontos adat. Magyarországon a kávéfogyasztás az elmúlt tíz évben 20 százalékkal növekedett, igaz, 2022-ben volt egy kisebb mértékű piaci megtorpanás az árak növekedése miatt. A magyarok asztalára évente 14 300 tonna kávé kerül, ami körülbelül 77 milliárdos forgalmat jelent.Egy magyarra átlagosan naponta 2,5 csésze kávé jut, amivel a legnagyobb kávéfogyasztó nemzetek közé tartozunk. Egyre jellemzőbb trend idehaza, hogy lassulóban van a kapszulás kávék forgalmának növekedése, és a fogyasztók figyelme egyre inkább a szemes kávék felé fordul. Mindezt jól mutatja, hogy a tavalyi évben a szemes kávé forgalma 1,9%-kal nőtt, míg az őrölt kávéé 3,75%-kal csökkent, tudjuk meg a Sage márkamenedzserétől.
A hagyományos eszpresszó fogyasztás mellett folyamatosan bővül azoknak a tábora, akik szívesen fogyasztanak kávés italokat, például capuccinót, lattét, vagy flat white-ot. Egyre többen ismerik fel továbbá, hogy az impulzusszerű vásárlások helyett érdemes tartós és jó minőségű kávéfőzőbe invesztálni, mert egy prémium minőségű készülékkel jelentős összegeket lehet megtakarítani.
Fotó: Sage; GR