Skip to main content

Illett a Bíboroshoz a birsalma és a vörösbor

| Gourmet Riporter | Kávéház

A Magyar Cukrász Ipartestület az idén ötödik alkalommal hirdette meg az Év Bejglije versenyt cukrászdák, vendéglátóhelyek és kézműves pékségek számára. Az Év Ínyenc Bejglije idén a Bíboros lett, amelynek töltelékében aszalt szilva, vörösbor, dió, továbbá narancs- és citromhéjjal, fahéjjal és szegfűszeggel ízesített birsalmasajt illatozott. Az abszolút győztes ebben az évben Karl Zsolt lett, aki az ínyenc mellett a diós bejgli kategóriát is megnyerte.

 

Az Ipartestület népszerű szakmai versenyei – az Év Fagylaltja és a Magyarország Tortája versenyek – mellett az Év Bejglije megmérettetéssel az a célja, hogy felhívja a figyelmet a „kiváló alapanyagokból készült” ünnepi süteményekre, és népszerűsítse a kézműves bejglit az igazi minőséget kereső fogyasztók körében.A versenyre olyan lehetett termékekkel nevezni, amelyek megfelelnek a Magyar Élelmiszerkönyv 1-3/16-1 számú előírásában foglaltaknak, hiszen a bejgli a Magyar Élelmiszerkönyvben „védett” termék (a védettséget az Ipartestület kezdeményezte).

A korábbi éveknek megfelelően három kategóriában, „Hagyományos diós”, „Hagyományos mákos” és „Ínyenc” bejglikkel lehetett nevezni a versenyre.
Az Ínyenc kategóriában az indulók bármely olyan ízesítésű és töltelékkel bélelt bejglivel pályázhattak, aminek a jellegét meghatározó alapanyaga szerepel az Élelmiszerkönyv irányelvében felsorolt felhasználható anyagok között. Ilyenek a dió és mák mellet a gesztenye, a gyümölcs és gyümölcskészítmények, a kakaó- és csokoládétermékek, fűszerek, citromhéj, mazsola, méz, olajos magvak, tej és tejtermékek.24bejgli 03Az ínyenc kategóriában több különleges ízkombinációval neveztek a kreatív szakemberek. Idén sláger volt a pekándió, a füge és a vörösbor, kedvelt volt a fekete cseresznye, az áfonya, a meggy, a pisztácia és az aszalt szilva, de előfordult birsalma, csipkebogyó, sütőtök, mangó és még cékla is a felhasznált alapanyagok között. A szokásos karácsonyi fűszereken túl – fahéj, szegfűszeg, citrom- és narancshéj – használtak a versenyzők gyömbért, ánizst, szerecsendiót, csillagánizst, sőt, még édesköményt is.24bejgli 04Kategóriánként három fős zsűri értékelte a versenymunkákat. A három kategóriában idén is több mint 50 bejglit kóstolt és értékelt a neves szaktekintélyekből álló zsűri, akik mellé „műkedvelő” zsűritagok is csatlakoztak.

Eredmények

Hagyományos diós kategória:

1. (egyben az Év Diós Bejglije díj nyertese): Karl Zsolt – Karl Cukrászda, Dunaharaszti

2. Fazekasné Both Anikó – Both Cukrászda, Tolna

3. Kiss Károlyné – Major Cukrászda, Budapest24bejgli 01

Hagyományos mákos kategória:

1. (egyben az Év Mákos Bejglije díj nyertese): Bánki Viktor – Még1kiflit Kézműves Pékség, Budapest

2. Virágh Krisztina – Némi Kenyér Pékség, Budapest

3. Szabó Zsombor – Mignon Cukrászda, Debrecen



Ínyenc kategória:

1. (egyben az Év Ínyenc Bejglije díj nyertese): Karl Zsolt – Karl Cukrászda, Dunaharaszti – a Bíboros bejglivel

2. Vadócz Jenő – Promenád Kávéház, Balatongyörök – a Téli Ambrózia bejglivel

3. Vámosi Péter – Karl Kávézó, Dunaharaszti – a Csendes éj mannája bejglivel24bejgli karl

A több kategóriában is dobogós helyezést és ezzel a legmagasabb összpontszámot elérő versenyzőnek járó Év Bejglije Kézműves Nívódíj nyertese: Karl Zsolt (aki tavaly még szűritag volt) – Karl Cukrászda, Dunaharaszti.

Az Év Ínyenc Bejglije, a Bíboros egy aszalt szilvás, vörösboros, diós, valamint narancs- és citromhéjjal, fahéjjal és szegfűszeggel ízesített birsalmasajt töltelékes, hagyományos pozsonyi tésztával készült különlegesség.