Nem minden hulladék, ami annak látszik!
Háztartásonként évente hatvan kilogramm élelmiszert pazarolunk el a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) legutóbbi hulladékfelmérése szerint, ez egy főre vetítve nagyjából negyvenezer forint kidobott pénzt jelent. A pazarlási toplistán a készételek után közvetlenül a zöldségek, gyümölcsök állnak, pedig egy módszerrel jelentősen növelhető a zöldségek felhasználási hatékonysága.
Javulóban van magyar háztartások élelmiszer felhasználási tudatossága, de azért még mindig bőven lenne helye a pontosabb tervezésnek, készletezésnek – derült ki a Nébih legutóbbi felméréséből, amely ötszáz magyar háztartás válaszai alapján készült. Leggyakrabban továbbra is az ételmaradékok, a zöldségek és a gyümölcsök, valamint a pékáruk kerülnek feleslegesen a szemétbe, de a tanulmány megjegyzi, hogy 2016 óta 27 százalékkal csökkent a hazai ételpazarlás, igaz, ebben sokat segített a rekord magas hazai infláció és a fogyasztás visszaesése is.
A mostani élelmiszerárak mellett egy átlagos magyar állampolgár évente 40 ezer forint értékű élelmiszert pazarol el, amely a teljes lakosság szintjén több mint 385 milliárd forint veszteséget jelent, utóbbi akkora összeg, hogy másfél Nemzeti Atlétikai Stadiont lehetne belőle építeni.A legnagyobb mértékben elpazarolt élelmiszerek toplistáján második helyen a friss zöldségek és gyümölcsök (4,53 kg/fő/év) állnak, azaz egy átlagos négyfős családban évente csaknem 20 kilogramm végzi a kukában, jobb esetben, a komposztban. A pazarlás oka legtöbbször a nem megfelelő tervezés. Átgondoltabb felhasználással nemcsak a pénztárcánkkal tehetünk jót, de az egészségünkkel is, és közben még új ételeket is felfedezhetünk.
Megszoktuk, hogy a zöldségek egyes részeit kidobjuk, pedig ennek nem feltétlenül kellene így lenni. A vegyszermentes retek vagy cékla levele, a karfiol torzsája, az újhagyma zöldje méltatlanul alulértékelt, pedig ugyanúgy felhasználható, mint maga a termés.
Mutatunk 3 receptet, amelyeket elkészítve szinte nullára csökkenthetjük a konyhai zöldhulladékot, és közben új ízekkel, egészséges ételekkel is megismerkedhetünk.
Tavaszi reteklevél-krémleves
A retek az első friss csemege, amely tavasszal a kertből az asztalra kerül. Roppanós gumóját fogyasztjuk, de a levelét sajnos már gyakran a zöldségesnél száműzzük. Pedig a retek levele igazi kincs, nemcsak ehető, de tele van értékes vitaminokkal, nyomelemekkel.
Hozzávalók:
• 1 marék spenót
• 1 marék rukkola
• 2 csokor reteklevél
• 1 csokor újhagyma
• néhány szál petrezselyemzöld
• mikrozöld
• vaj, liszt, tejszínElkészítés
A zöld összetevőket, leveleket alaposan megtisztítjuk, megmossuk hideg vízben, felaprítjuk, majd vajon megpároljuk. Egy kanál liszttel sűrítjük (de a liszt akár el is hagyható), majd felöntjük egy kevés vízzel, hogy ellepje és puhulásig főzzük. Turmixolást követően tegyünk bele egy kis tejszínt, majd egy utolsó forralással készre főzzük. Mikrozöld levesbetéttel tálalva egészen exkluzív fogás születik. Sűrűbbre főzve főzeléket kaphatunk.
Karfiolsnack
Talán furcsán hangzik, de a karfiolszár tele van ízzel. Mivel a karfiol pucolásakor rengeteg hulladék keletkezik, ez az egyik legjobb ételmentő megoldás a tudatosabb főzés irányába.
Hozzávalók:
• 1 egész karfiol
• só
• olivaolaj
Elkészítés
200 fokra előmelegítjük a sütőt. A karfiolt megmossuk, a szárakat egyben hagyjuk úgy, ahogy letörjük a zöldség aljáról, és a többi részhez hasonlóan megforgatjuk olíva olajban, majd megsózzuk.Figyeljünk arra, hogy a vastagabb szárakat, amelyek a külső részen helyezkedtek el, hosszában vágjuk félbe, hogy körülbelül egyforma vastagságúak legyenek. Sütés után enyhén édeskés, kalóriaszegény és rostgazdag nassolnivalót kapunk, amit tejfölbe is mártogathatunk.
Újhagymaolaj
Az újhagyma, vagy póréhagyma zöld szára olyan sokszor a szemétben végzi, pedig íze és beltartalmi értékei miatt is többre hívatott. Keleti kultúrákban mindig is hasznos részként tekintettek a leveles szárra, itthon azonban kevésbé hagyományos a felhasználása. Most mutatunk egy szuper ételmentő tippet ezzel kapcsolatban.
Hozzávalók:
• 150 ml olaj
• 150 g újhagyma
Elkészítés:
Az újhagyma zöld szárát alaposan megmossuk és körülbelül 3 cm-es darabokra vágjuk. Nyeles lábosban jó minőségű, semleges ízű növényi olajat forrósítunk (repce-, mogyoró-, kukorica, szőlőmag) és hozzáadjuk az újhagymát (az újhagyma mennyisége először soknak tűnik, de a készítés során összeesik).
Közepes lángon 20-30 percig melegítjük. Az utolsó 10 percben folyamatosan kevergetjük, míg a hagyma össze nem esik. Szobahőmérsékleten állni hagyjuk. Amikor kihűlt, gézen keresztül leszűrjük, kipréseljük, és üvegben hűtőbe tesszük. Az ízletes olaj nagyon sokoldalúan felhasználható tésztákhoz, levesekbe, vinegrettekhez, hústöltelékek ízesítésére, savanyított zöldségekre.
További egyedi ételmentő receptek a Myfarm oldalán! A MyFarm gazdái 2019 óta országszerte öt kertből szállítanak házhoz kosarakat, küldetésük a vegyszermentes zöldségek és gyümölcsök népszerűsítése.