
Mesés utazás a mikrobák világába
Vannak jó és rossz élőlények, attól függően, hogy mivel tápláljuk a kertünk lakóit – vezettük le gyermekekkel Masha D’yans, Kert a hasadban című, legifjabbaknak szánt ismeretterjesztő munkája nyomán. A rosszfiúk, a gyomok pedig egyszerűen átvehetik az agyunk feletti irányítást, lebeszélnek minket a zöldségekről és gyümölcsökről, hogy többek közt cukorkákkal és gyorsételekkel tömjük tele a hasunkat. elemezzük.
Adott két cserfes lány, 6 és 10 évesek. Imádnak futkározni, játszani, rajzolni, mesét hallgatni, és persze a számukra finomnak ítélt ennivalókból jó sokat enni. És akkor itt meg is állok. Mert minden erőfeszítésünk dacára mindkét lányunk igencsak szereti az édességet. Persze elmagyaráztuk ez miért nem tesz jót a fejlődésüknek, de nem egyszerű ebben a kérdésben dűlőre jutnunk, hiszen az édes ízekhez azonnali öröm érzése kapcsolódik.
Tanultuk, hogy őseink számára az édes íz jelezte azt, hogy a táplálék szénhidrátforrásként szolgál, azaz erőt ad a további léthez. Hát ezért is nehéz megmagyarázni egy gyermeknek, miért nem tesz jót neki, ha többször is csokit eszik.És akkor tavaly karácsonykor, a bejglik, szaloncukrok és émelyítő sütemények kavalkádjában egy ismerős a kezembe nyomott egy könyvet. Én pedig azzal a lendülettel adtam át a lányaimnak, hogy forgassák, olvassák. Nemsokára visszaadták azzal, hogy gyönyörűek a képek, és magyarázzam el, hogyan kell a vízfestékkel ilyen csodát művelni. Persze, hogy megmutattam.
Masha D’yans könyve elsősorban az egészséges táplálkozásról szól gyönyörű, álomszerű világgal szemléltetve azt, ami a bélrendszerünk. Élvezettel olvastam a kicsit meseszerű ismeretterjesztést, mely a mikrobiumok alapvető hatásairól értekezik a testi és érzelmi egészségünkre.Ha ajánlanom kellene egy könyvet, mely azzal foglalkozik, hogy az egészségtudatos táplálkozással hogyan javítsuk közérzetünket, ezt a könyvet mondanám minden ismerősömnek, akinek 10-12 éves gyereke van. Nemcsak azért, mert a képek elrepítenek egy mesebeli tájra, összekötik a gyerekek fantáziáját a jó ételek, a szabad levegő és a tudatos táplálkozás szeretetével, hanem mert nagyszerű alkalom arra is, hogy együtt töltsünk egy kis időt, míg elolvassuk az alig 30 oldalas képeskönyvet. Együtt olvassuk, mert bár a nagylány már negyedik osztályos, azért magyarázatra szorul a bélrendszer, a mikrobium, a mikroorganizmus, a mikroszkopikus, és ehhez hasonló kifejezések sora.
Ami igazán megfogta a lányokat, az az a képi metafora, a kert, amivel a szerző a mikrobák világát ábrázolja. Vannak jó és rossz élőlények, attól függően, hogy mivel tápláljuk a kertünk lakóit. A rosszfiúk, a gyomok pedig egyszerűen átvehetik az agyunk feletti irányítást, lebeszélnek minket a zöldségekről és gyümölcsökről, hogy többek közt cukorkákkal és gyorsételekkel tömjük tele a hasunkat.Ahogy együtt olvastuk a könyvet, szerencsére nem az arcomra, csak a könyv lapjaira figyeltek a lányok. Mert ha látták volna a vonásaimat, azt is észrevehették volna, hogyan suhan át az arcomon a bűntudat, tudván azt, mennyivel egyszerűbb még nekem is befalni a kezem ügyébe került kekszet, mint elkészíteni egy laktató salátát. Pedig magunkra mi magunk tudunk a legjobban vigyázni úgy, hogy például gondoskodunk a megfelelő táplálékokról.
Masha D’yans: Kert a hasadban
Kiadó:
Kulcslyuk Kiadó Kft.
Oldalszám:
22 oldal
ISBN kód:
9786156471529
Kiadás éve:
2024