Negyvenezer adagnyi törődés
Az Élelmiszerbank és a Budapest Party Service összefogásával új szintre lépett az ételmentés Magyarországon: együttműködésük eredményeként több mint negyvenezer adag melegételt juttattak már el rászorulóknak. A program keretében szigorú élelmiszer-biztonsági szabályokat követve, sokkolóhűtők és hűtőkocsik segítségével szállítják az ételeket, így garantálva azok minőségét. Az EU országaiban egyre több szervezet csatlakozik az élelmiszermentés mozgalmához.
A Magyar Élelmiszerbank Egyesület és a Semsei Gastronomy cégcsoporthoz tartozó Budapest Party Service közös melegételmentési programja 2024. november végén elérte a negyvenezredik adagot. Az elmúlt egy évben a cég és a civil szervezet rendezvényekről megmaradt fogásokat juttattak el hajléktalanszállókra, egyházi és önkormányzati intézményekhez, valamint civil szervezetekhez – tették mindezt a fenntarthatóság jegyében.
Az Élelmiszerbank és a Budapest Party Service együttműködése példaértékű, amely egyszerre küzd az éhezés és a pazarlás ellen, miközben hozzájárul a fenntarthatóbb jövőhöz.
Kattintson a képre a videó eléréséért, amelyből további érdekességeket tudhat meg!
A közös program eredményeként eddig már 40 ezer adag melegétel jutott el a rászorulókhoz, és a felek célja, hogy ezt a számot tovább növeljék. A 40 ezer adagot a Hajléktalanokért Közalapítvány vette át. Az Élelmiszerbank és a Budapest Party Service együttműködése segít abban, hogy az általuk támogatott rászorulók minőségi ételekhez jussanak.
A Budapest Party Service, amely esküvők és céges rendezvények catering szolgáltatásával foglalkozik, több mint öt évvel ezelőtt kezdte meg az Élelmiszerbank Egyesülettel együttműködve a melegételmentés gyakorlatának kidolgozását, ennek nyomán 2023 tavaszán elsőként indította el az országban az életmentést rendezvényein. Az Európai Unióban már jól működő gyakorlatot Magyarországon a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) bevonásával igazították a hazai szabályozásokhoz. A maradék ételek tárolására és szállítására szigorú előírások vonatkoznak: az ételeket hűtőkocsik és sokkolóhűtők segítségével juttatják el a rászorulókhoz.Az Élelmiszerbank ugyancsak a Nébih bevonásával dolgozta ki a melegételek biztonságos mentésének módszertanát. Ez a gyakorlat garantálja, hogy az ételek minősége és biztonsága megmaradjon, miközben azok eljutnak a rászorulókhoz.
Az ételmentést sokan – tévesen – úgy képzelik el, mintha az éttermekben megmaradt, vendégek által megérintett vagy fogyasztott ételeket gyűjtenék össze. Ez azonban egyáltalán nem így van: csak olyan ételeket mentenek meg, amelyek nem kerültek ki a tálalópultra vagy nem érintkeztek a vendégekkel. Az ételek mentésének szigorú feltételrendszere biztosítja a teljes folyamat élelmiszer-biztonságát.„Az ételmentés kritikus pontja a hőmérséklet és a szállítási idő megfelelő kezelése” – emelte ki Cseh Balázs, az Élelmiszerbank elnöke. „A megmentett ételek minőségét és frissességét ugyanúgy garantáljuk, mintha frissen készült volna az adott fogás. A Budapest Party Service példamutató partner ebben az együttműködésben: részletes listát kapunk a rendezvényeikről, hogy időben érkezhessünk a megmaradt ételekért” – tette hozzá az civil szervezet vezetője.
„Cégvezetőként és négyszeres családapaként fontos számomra, hogy ne pazaroljunk el semmit, különösen ételt ne. Ez az együttműködés lehetőséget ad arra, hogy fenntartható módon gazdálkodjunk és segítsük a rászorulókat. Bízunk benne, hogy a jövőben minél több cég és hozzánk hasonló szolgáltató csatlakozik a kezdeményezéshez” – hangsúlyozta Semsei Rudolf, a Semsei Gastronomy ügyvezetője.
Cseh Balázs és Semsei Rudolf
A hazai melegételmentés rendszerének bevezetésében vállalt úttörő szerepvállalásáért ez év májusában Semsei Rudolf tulajdonos a Magyar Élelmiszerbank Egyesület első, hivatalos nagykövete lett. Az Élelmiszerbank emellett bevezette az Ételmentő Oklevelet is, amelyet azok a partnerek kapnak meg, akik rendszeresen hozzájárulnak az ételmentési folyamatokhoz. Az oklevél nemcsak az adományozott étel mennyiségét, hanem a környezetre gyakorolt pozitív hatását – például a karbonlábnyom csökkentését – is igazolja.Az élelmiszer-pazarlás elleni küzdelem Európában is kiemelt figyelmet kap. Évente mintegy 88 millió tonna étel végzi hulladékként az Európai Unióban, aminek jelentős része megmenthető lenne. Az EU országaiban egyre több szervezet csatlakozik az élelmiszermentés mozgalmához, és különösen fontos szerepet kapnak a melegételek mentése terén elért eredmények. Franciaország és Olaszország élen jár az élelmiszermentő törvények bevezetésében, míg Magyarországon a Magyar Élelmiszerbank kiemelkedő szereplője ennek a törekvésnek, évente több ezer tonna ételt juttat el a rászorulóknak.